DSC03228

Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i historii Olsztynka Najlepszym Multimedialnym Muzeum w Polsce!!!

Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka zostało wytypowane przez portal kulturaonline.pl do ogólnopolskiego plebiscytu 37 najciekawszych muzeów multimedialnych w Polsce. Placówka ponad miesiąc temu stanęła do rywalizacji o pozycję na liście wraz z największymi aglomeracjami i muzeami wielkich metropolii. Z województwa warmińsko-mazurskiego zostało wytypowane do konkursu także Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Głównym założeniem organizatorów było m.in. przedstawienie unikalnej zawartości tematycznej w sposób, który wykorzystuje w pełni zdobycze nowych technologii oraz rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Dzięki  współpracy i  systematycznemu oddawaniu głosów, Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka zajęło pierwsze miejsce w tym rankingu.  Oddano ponad 760 głosów na ten obiekt. Główną nagrodą jest  7-dniowa kampania bannerowa (double billboard) w witrynie oraz artykuł sponsorowany umieszczony bezterminowo na portalu kulturaonline.pl. Drugie miejsce w głosowaniu zajęło Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, trzecie należy do  Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Warto podkreślić, że sukces ten jest sukcesem nas wszystkich. Konkurs pokazuje, że poprzez współpracę zainteresowanych, mniejsze miasta takie jak np. Olsztynek czy Żarki są w stanie wypromować nowe obiekty i pokazać „swoją historię” oraz „niepowtarzalną unikatowość”. Muzeum  to obiekt, w którym przy zastosowaniu nowoczesnych technologii takich jak ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D oraz stanowiska wykorzystujące technologię typu rzeczywistość rozszerzona prezentowana jest historia obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein i gminy Olsztynek. Multimedialne prezentacje skomponowane z klasycznymi eksponatami, archiwalnymi fotografiami, mapami oraz oryginalnymi publikacjami skłaniają do refleksji i pozostają w pamięci odwiedzających.

Muzeum również  wzbudza coraz to większe zainteresowanie zarówno turystów Polskich jak i zagranicznych. Bardzo miłym gestem jest również  rozpowszechnienie  informacji o sukcesie placówki przez portale: National Geographic, Olsztyn, Powiat Olsztyński, Cittaslow, a także innych miast w Polsce.

Składamy serdeczne podziękowania za wszystkie oddane głosy, a także zapraszamy do odwiedzin Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka i zagłębienia się w historię naszego regionu.